۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت  - 2015 5 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 999 کد مطلب: 1025  

سد جدید لازم نیست سدهای فعلی را دریابید

۱۳۹۲ دوشنبه ۶ آبان ساعت 17:12
جعفر زمانی:احداث سد روی رودخانه ها اشتباه بزرگی بود که باعث شده اکوسیستم منطقه بهم بخورد و علت خشک شدن دریاچه ارومیه نیز علتش سدهایی بوده که زده شده و قرار بود حق آب دریاچه ارومیه داده شود که عملی نمی شود . در کشور آمریکا نیز سدهایی که قبلا زده شده بود و باعث بوجود آمدن یکسری مشکلات برای مردم منطقه شده بود دارند خراب می کنند . لذا بنظر می رسد این خواست حتی بحق مردم را وزارت نیرو تایید نکند و احتمال دارد یکسری سدها نیز تخریب شده یا اصلا ساخته نشود . انشاالله روزی که رودخانه های ما پرآب شود و مشکل دریاچه ارومیه نیز حل شود طرحهای مشابه نیز به اجرا گذاشته شود و مشکل روستائیان عزیز نیز حل شود 

حسن دایی:جناب آقای زمانی خشک شدن دریاچه ارومیه ربطی به احداث سدها ندارد چراکه سد سراب ویابهتربگوئیم آبگیرسراب تارسیدن به دریاچه ارومیه درنهرهای مزارع ناپدید می شود مهمترین حوضه آبریز دریاچه ارومیه زرینه رود، سیمینه رود،تلخ رودوکلیه رودخانه هائی که به نحوی ازکنا رتبریز طی طریق می کند قبل ازرسیدن به مقصد درکوهها ومناطق لم یزرع تبریز به بهانه ایجاد فضای سبز جهت چشم نوازی مردم تبریز به هدرمیرودپس خشک شدن دریاچه را باید درسیاستهای نه چندان صحیح مسئولین محترم وارجمند ارشد استانی جستجوکرد.

علی به دایی:دائی عزیز 6 ماه تمام هرز آب رودها به دریاچه ارومیه سرازیر میشود و با ساخت سد این آب اندک نیز در پشت سدها ماندگار خواهد شد. کلان نگاه کنیم دریاچه اورمیه نابود شده است نجاتش دهیم.

زهرا:اینکه در خشک شدن دریاچه احداث سدها دخالت داشته اند شکی نیست ولی باید بدانیم درست در چند کیلومتری دریاچه سدی در حد قابل مقایسه با چشم انداز دریاچه ارومیه ساخته شده است. ضمنا در نزدیکیهای دریاچه و در خود تبریز برای زمینهای شورشان نیز از آب سدهااستفاده می نمایند ولی خاکهای مستعد ما که سرمایه گذاریهای لازم جهت آبیاری تحت فشار اراضی پایاب این سدها انجام شده اند انصاف نیست از آب محروم گردند. ولی خوب وقتی سدهای دیگر و ..... ساخته می شدند مسئولین شهر ما کاری انجام ندادند و اکنون دیگر اماکانپذیر نخواهد بود

مهدی مستفید:سوز نمك در غبار چند روز پیش چشم سرابی ها را هم سرخ كرد و حال ما می گوییم خشك شدن دریاچه اورمیه به ما چه !!!!
مسئله نجات دریاچه اورمیه نیست مسئله نجات خود ماست از سونامی غبار نمك . طبیعت خود قادر است چرخه آب را به دریاچه برگرداند
فارغ از مسائل ژئو تكنیكی فرادست آغمیون كه اجازه سد سازی را نخواهد داد متحیرم در نبوغ مشاورین عزیز كه چنین افاضاتی می نمایند .
مشاورین عالی و نماینده محترم پایاب سد تاجیار را بنگرند و در شعور توسعه گرای خود تامل كنند
آب سد تاجیار به سنگلاخهای اطراف آن تخصیص یافته و سیستم آبیاری مدرن نیز با هزینه دولت و مردم در حال اجراست در حالی كه همزمان با بهره برداری از این اراضی كه هزینه بسیار زیادتری نیز برای اصلاح خاك این اراضی توسط مردم و دولت صورت خواهد گرفت شاهد لم یزرع شدن اراضی حاصلخیز غرب شهر سراب به علت خشكی چاههای عمیق خواهیم شد
مدیریت منابع یعنی این!!!!

نادر:سیاست دولت یازدهمین نه تنها احداث سد نیست بلکه احتمالا" برخی سدها را نیز تخریب کنند !!!!!!!؟ خواهشن نماینده را......

*******************************************************
*سپهر نگارنده
در خبرها از تلاش حلقه مشاوران کشاورزی خانم بهمنی برای مجاب کردن وی به درخواست احداث سدی دیگر در سراب صحبت شده و تصاویر نیز گویای این واقعیت است اگرچه بررسی تخصصی موضوع در حد دانش و توان نگارنده این سطور نیست اما کامنت های مختلف کاربران در بیان مخالفت خود با این تقاضا مرا واداشت تا مطالبی از معایب سدها گرداوری و تقدیم کنم
از خانم نماینده نیز انتظارمیرود از حلقه مشاوران کشاورزی و اموراب خود بخواهد تا ابتدا سدهای موجود را که میلیاردها تومان هزینه برداشته بررسی و بیلان کاری انها را برای حوزه کشاورزی روشن کنند آیا سد تاجیار و بافتان و ...به گسترش زمین های کشاورزی منجر شده آیا این سدها به عنوان تشتک بزرگ آب هستند یا شبکه پایاب هم دارند اگر اینطور است چرا در آینده از آب تاجیار برای مصرف صنعتی استفاده خواهد شد و مطالب دیگر که امیدوارم کارشناسان سد خواه ما به این موارد نظری داشته باشند...


اولین ایرادی که بر سدسازی می گیرند در خصوص رودخانه ها است چرا که رودخانه ها به مانند رگ ها و شریان های حیاتی بدن هستند و برخی معتقدند سدها به این عملکرد شریانی زمین خلل وارد می کنند.
ایراد دوم مربوط به مناطق و روستاهای درون مخزن سدها است که ساکنان آن مجبور می شوند آنجا را تخلیه کنند که ممکن است باعث مشکلات اجتماعی و تغییر بافت بومی و فرهنگی آن مناطق شود.
ایراد سوم در مورد زمین های کشاورزی، باغ ها و درخت هایی است که در مخازن سدها واقع شده به زیر آب می روند چرا که افرادی که در این زمین ها کار می کردند کار خود را از دست داده و ممکن است موجب تشدید بیکاری و ایجاد شغلهای کاذب شود.
ایراد چهارم اینکه مناطقی را با عنوان میراث فرهنگی در بر می گیرد. البته اگر این مناطق خیلی ارزشمند باشند به آن توجه ویژه می شود و یا در ارتفاع سد تجدید نظر شده یا در محل ساخت سد جابجایی صورت می گیرد. ایراد پنجم در رابطه با وقوع حوادث ناشی از شکسته شدن سدها در دنیا است که موجب بروز خساراتی به پایین دست می شود.
ایراد ششم هزینه های سدسازی با اهداف تولید انرژی برق آبی است که نسبت به سایر روش های تولید برق نظیر هسته ای و حرارتی و ... معمولا هزینه اولیه آن بیشتر است و
 ایراد هفتم مدت ساخت سدها و نیروگاه های برق آبی است که معمولا بیشتر از حرارتی و انواع دیگر است.
ایراد هشتم معمولا به دلیل عدم اجرای همزمان سدها با شبکه های آبیاری مرتبط در پایین دست یا فعالیتهای مربوط به محدوده دریاچه که باید ساخته شود، مربوط می شود که از حداکثر منافع سدها استفاده نمی شود چراکه می توان از مخازن سد ها برای پرورش آبزیان و یا مقاصد دیگر نظیر گردشگری استفاده نمود که معمولا به موقع به آن توجه نمی شود. به عبارت دیگر از تمامی پتانسیل های سدها به موقع استفاده نمی شود.
ایراد نهم شامل ایجاد مشکل برای آبزیان است به دلیل اینکه با ساخت سدها و برهم زدن رژیم طبیعی رودخانه اختلال هایی در روند طبیعی جریان رودخانه ایجاد می شود و باعث ایجاد مشکلاتی برای آبزیان و تولید مثل انواع آنها می شود.
ایراد دهم وقوع زلزله های القایی ناشی از اولین آبگیری در محدوده مخازن سدهای بزرگ است که معمولا با شدت کمی است و ایراد یازدهم نیز مربوط به طبیعت بکر و منابع دست نخورده طبیعی واقع در مخازن سدها و محدوده ساخت سدها است که می تواند پتانسیل های مختلف گردشگری را داشته باشند ولی با حضور انسان و ماشین دچار خلل می شوند.

ایجاد جایگاههای رشد و تکثیر حشرات و مسائل بهداشتی ناشی از اون، لایه بندی حرارتی آب مخازن سدها (استراتیفیکاسیون) در تابستان و زمستان؛ و افت کیفیت آب در بهار و پاییز به دلیل چرخش های بهاره و پاییزه، میزان بالای تبخیر و از دست رفتن حجم زیادی از آب در فصول گرم؛ و مواردی از این دست؛ به فکر روش های جایگزین سدسازی، نظیر تغذیه مدیریت شده سفره های آب زیرزمینی و انواع روش های بانکینگ آب هم باشیم، بلکه بتونیم این تب داغ سدسازی در کشور رو مهار کنیم...

 

سدها سالانه 10 میلیارد مترمکعب از آب شیرین محدود کشور را در مخزن‌ها تبخیر می‌کنند. سدها مسئول مستقیم نابودی 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور به شمار می‌روند. سدها حقابه میلیون‌ها کشاورز و باغدار را ضایع کرده‌اند. سدها حق عشایر بر مراتع موروثی و نیز مسیر کوچ‌شان را ضایع کرده‌اند. سدها حق سکونت و کشاورزی را از صدها هزار کشاورز کشور با راندن اجباری آنها از موطن‌شان در دریاچه سدها سلب کرده‌اند.

سدها حق جوامع بومی وابسته به دهانه رودها در دریاها و معیشت وابسته به ماهیگیری و گردشگری آنان را ضایع کرده‌اند. سدها با خشکاندن رودخانه‌ها حق جوامع بومی کنار رودها و نیز حق کشاورزان ساکن سیلابدشت‌ها که سفره آب زیرزمینی‌شان به فرونشست سیلاب و تغذیه سفره بستگی داشت را ضایع کرده‌اند. سدها تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور را تخریب و نابود کرده‌اند. سدها رودهای کشور را خاموش و از جغرافیای کشور پاک کرده‌اند....»

سدها سالانه 10 میلیارد مترمکعب از آب شیرین محدود کشور را در مخزن‌ها تبخیر می‌کنند. سدها مسئول مستقیم نابودی 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور به شمار می‌روند. سدها حقابه میلیون‌ها کشاورز و باغدار را ضایع کرده‌اند. سدها حق عشایر بر مراتع موروثی و نیز مسیر کوچ‌شان را ضایع کرده‌اند. سدها حق سکونت و کشاورزی را از صدها هزار کشاورز کشور با راندن اجباری آنها از موطن‌شان در دریاچه سدها سلب کرده‌اند.

سدها حق جوامع بومی وابسته به دهانه رودها در دریاها و معیشت وابسته به ماهیگیری و گردشگری آنان را ضایع کرده‌اند. سدها با خشکاندن رودخانه‌ها حق جوامع بومی کنار رودها و نیز حق کشاورزان ساکن سیلابدشت‌ها که سفره آب زیرزمینی‌شان به فرونشست سیلاب و تغذیه سفره بستگی داشت را ضایع کرده‌اند. سدها تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور را تخریب و نابود کرده‌اند. سدها رودهای کشور را خاموش و از جغرافیای کشور پاک کرده‌اند....»

«هزینه‌ی عملیات آبخیزداری و آبخوانداری برای ذخیره‌ی یک متر مکعب آب، به طور متوسط یک دهم هزینه‌ی تمام شده از طریق احداث سدهای بزرگ است. بنابراین، خردمندانه‌تر و اقتصادی‌تر این است که دولت به جای حمایت از بخش سدسازی، از عملیات تنظیمی آبخیزداری و آبخوان‌داری حمایت کند.» معاون وقت وزیر جهاد کشاورزی در دولت نهم این را هم اضافه کرد که «اغلب سدهای کنونی ما، عملاً به تشتک‌های تبخیر تبدیل شده‌اند و فقط آب و پول کشور را به هدر می‌دهند؛ چرا که نه تمهیدات مدیریتی لازم در اراضی بالادست را دیده‌اند و نه شبکه‌های پایین‌دست راه‌اندازی شده است.»

موج سدسازی در دنیا به دلیل آگاهی روزافزون دولت ها و ملتها نسبت به عواقب جبران ناپذیر آنها در محیط زیست و تنش های اجتماعی که در بالادست و پایین دست خود می آفرینند؛ به شدت رو به افول گذشته و تنها در طول ۱۳ سال گذشته بیش از ۴۳۰ سد در آمریکا تخریب شده است تا دوباره بتوان حیات طبیعی را به رژیم آبشناختی رودخانه ها بازگرداند. همچنین سدها عامل از میان رفتن دست کم نیمی از گونه های ماهی ساکن رودخانه ها هستند. فقط سد سفید رود سالانه قاتل یک میلیون قطعه ماهی به دلیل عملیات شاس است

rasol : سلام لطفا کسانی که اطلاعات کافی از مزایا و معایب سد تاجیار برای اقصاد سراب وروستاهای اطراف سد دارند به آگاهی مردم برسانند تابار دیگربخاطر سود سرشار عده ای هزینه های میلیاری برای احداث سد دیگری صرف نشود اگر هزینه ساخت سد در آن سالها برای احداث کارخانه ای اختصاص می یافت حتما امروز عده ای نان آور خانواده بودند
water engineering : مورد خطاب بنده سپهر نگارنده هستند. لطفا در مورد مسائلی که تخصص لازم و کافی ندارید اظهار نظر نفرمایید. کپی پیست کردن مطلب از ایترنت بدون آگاهی لازم از محتوای آن، ذهن افراد غیر متخصص خواننده ی مطلب را درگیر می کند.
جعفر زمانی : آقای سپهر نگارند مطالب شما خیلی خوب ، علمی و مفید بود و غیر از شهرما اکثر شهرستانها متاسفانه عده ای برای اینکه به مجلس راه یایبند و از مردم رای بگیرند دنبال سد سازی رفتند و مسائل زیست محیطی را بوجود آوردند .
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :