۱۳۹۲ شنبه ۱۷ اسفند  - 2014 3 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 201 کد مطلب: 1221  

پروانه پزشکان زیرمیز بگیر لغو شود

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن ساعت 16:58‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، پدیده زیرمیزی مورد تأیید هیچ‌کسی نیست ولی در شرایطی که جراحانی داریم که با وضو وارد اتاق عمل می‌شوند، عامل زیرمیزی گرفتن برخی‌ها دولت و مجلس است. عزیزی گفت: مشکل اینجاست که دولت قانون چهارم و پنجم را اجرا نمی‌کند. این در حالی است که در جاهای دیگر دنیا هزینه‌های فقیر و غنی را بیمه‌ها می‌پردازند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره حکم پزشکان زیرمیزی‌بگیر نیز گفت: باید پروانه پزشکی این زیرمیزی‌بگیران لغو شود و حتی آنها را شلاق بزنند. بنا به تأکید محمد قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، وقتی که بیمار مجبور می‌شود به‌دلیل مطالبه زیرمیزی پزشک گردنبند همسرش را بفروشد، دفاع از این پزشکان دیگر امکان ندارد.

از سوی دیگر هر چند برخی از دست اندرکاران نظام سلامت به خصوص مسئولان سازمان نظام پزشکی شیوع پدیده زیر میزی را با پایین بودن تعرفه‌ها در ایران مرتبط می‌دانند اما بنا به تأکید محمد حسن طریقت منفرد، وزیر سابق بهداشت« پول ۲۰۰ ساعت یک پزشک فوق‌تخصص در آلمان را پزشکان کشور ما در یک ساعت در بخش خصوصی می‌گیرند.»‌و در واقع درآمد ۲۰۰ برابری برخی پزشکان مصداق بارز زیرمیزی‌بگیری است

در حالی که وزیر بهداشت بر واگذاری بیمارستان‌های دولتی به بخش خصوصی تأکید دارد، ‌مسعود مسلمی فرد، خودگردانی بیمارستان‌ها را نوعی زیرمیزی دانست زیرا مدیر بیمارستان مجبور است به هر نحوی از مردم پول بگیرد که این کار یعنی زیرمیزی!
پس از اقدام بهارستانی‌ها در رسانه‌ای کردن اسامی ۱۴ تن از پزشکان میلیاردر‌ به رغم آنکه این اسامی رسانه‌ای شده در حد یکی دو حرف از حروف الفبا است اما این موضوع در آستانه تعیین تعرفه‌های پزشکی سال آینده، واکنش‌های شدیدی از سوی موافقان و مخالفان را با خود همراه کرد. هرچند به گفته وزیر بهداشت سابق، پزشکان در بخش خصوصی ایران به ازای یک ساعت کار، پول ۲۰۰ ساعت یک فوق‌تخصص در آلمان را می‌گیرند. بگذریم از تفاوت فاحشی که درآمد پزشکان با درآمد سایر اقشار جامعه دارد.

در آستانه قطعی شدن تعرفه‌های سال آینده دوباره بحث زیر میزی پزشکان بر سر زبان‌ها افتاده است. به همین خاطر هم موضوع دو برنامه مهم رسانه ملی، بحث تعرفه‌ها و زیر میزی پزشکان بود؛ هم برنامه نبض و هم برنامه مناظره تلویزیونی. در این میان به باور نماینده نظام پزشکی، واقعی نشدن تعرفه‌ها پزشکان را متهم کرده است اما عبدالرضا عزیزی، ‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس که خودش هم پزشک است، تأکید دارد «پزشکان زیرمیزی‌بگیر باید شلاق زده شوند.»

به گفته ‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، پدیده زیرمیزی مورد تأیید هیچ‌کسی نیست ولی در شرایطی که جراحانی داریم که با وضو وارد اتاق عمل می‌شوند، عامل زیرمیزی گرفتن برخی‌ها دولت و مجلس است. عزیزی گفت: مشکل اینجاست که دولت قانون چهارم و پنجم را اجرا نمی‌کند. این در حالی است که در جاهای دیگر دنیا هزینه‌های فقیر و غنی را بیمه‌ها می‌پردازند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره حکم پزشکان زیرمیزی‌بگیر نیز گفت: باید پروانه پزشکی این زیرمیزی‌بگیران لغو شود و حتی آنها را شلاق بزنند. بنا به تأکید محمد قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، وقتی که بیمار مجبور می‌شود به‌دلیل مطالبه زیرمیزی پزشک گردنبند همسرش را بفروشد، دفاع از این پزشکان دیگر امکان ندارد.

از سوی دیگر هر چند برخی از دست اندرکاران نظام سلامت به خصوص مسئولان سازمان نظام پزشکی شیوع پدیده زیر میزی را با پایین بودن تعرفه‌ها در ایران مرتبط می‌دانند اما بنا به تأکید محمد حسن طریقت منفرد، وزیر سابق بهداشت« پول ۲۰۰ ساعت یک پزشک فوق‌تخصص در آلمان را پزشکان کشور ما در یک ساعت در بخش خصوصی می‌گیرند.»‌و در واقع درآمد ۲۰۰ برابری برخی پزشکان مصداق بارز زیرمیزی‌بگیری است.

دزدیدن بیماران بخش دولتی از سوی پزشکان بخش خصوصی

بهزاد رحمانی، رئیس انجمن علمی جراحان عمومی ایران از پزشکان زیر میزی بگیر، این گونه دفاع کرد: همه صنوف زیرمیزی می‌گیرند حتی خبرنگاران. بنابراین چرا بیماران فرش زیر پای خود را می‌فروشند و به بیمارستان‌های خصوصی می‌آیند اما به بیمارستان رایگان میلاد نمی‌رود.

سجاد رضوی، معاون نظارت بر درمان وزارت بهداشت در پاسخ به این اشکال گفت: دلیل آن، این است که متخصصی که در بخش بیمارستان دولتی میلاد کار می‌کند، بیمار را به بخش خصوصی که خودش در آنجا مشغول است، ارجاع می‌دهد. به باور وی، گرفتن زیرمیزی وجاهت قانونی ندارد و اصلاً توجیه‌پذیر نیست، حتی اگر بخواهد پرداختی‌ها کم باشد، زیرا خیلی از صنوف مثلاً کارمندان شاید از حقوق خود راضی نباشند. بنابراین توجیه چنین کاری صحیح نیست. رضوی تصریح کرد: اصلاً رشته پزشکی را نمی‌توان با خبرنگاری مقایسه کرد. این صنف باید به وظیفه خود درست عمل کند و نباید دریافت زیرمیزی را برای چنین افرادی توجیه کند. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفت: پزشکی شغلی است که سوگندش زبانزد است و مقایسه شغل پزشکی با خبرنگاران درست نیست.

واگذاری بیمارستان‌های دولتی به بخش خصوصی زیر میزی است

مدیر بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز ساختار غلط سلامت را عامل زیرمیزی دانست. در حالی که وزیر بهداشت بر واگذاری بیمارستان‌های دولتی به بخش خصوصی تأکید دارد، ‌مسعود مسلمی فرد، خودگردانی بیمارستان‌ها را نوعی زیرمیزی دانست زیرا مدیر بیمارستان مجبور است به هر نحوی از مردم پول بگیرد که این کار یعنی زیرمیزی. مدیر بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پزشک خانواده برای برخی کشورها دیگر خاطره شده است ولی برای ما هنوز یک آرزو است. زیرا اگر پزشک خانواده اجرا شود، برخی‌ها ضرر می‌کنند و منافع آنها به خطر می‌افتد چون دیگر نمی‌توانند سی‌تی‌اسکن وارد کشور کنند، بنابر این سیستم نظام سلامت کشور باید بر اساس راهنمایی‌های بالینی اجرا شود تا برخی‌ها دیگر نتوانند بیمارستان‌های آنچنانی بسازند و بخش دولتی را ضعیف کنند.

هیچ وقت پول کم نداشتیم

به باور حسن طریقت منفرد ما هیچ وقت پول کم نداشتیم. درآمد پزشک ما با همین تعرفه‌ها که می‌گویند صدقه است، کم نیست. مشکل ما اینجاست که نمی‌خواهیم سیستم را درست کنیم. وی درباره قیمت تمام شده خدمات بهداشتی و درمانی در کشور گفت:‌اگر پزشکان ماهانه ۱۵۰ ساعت در بخش دولتی کار کنند، طبق محاسبات ما چیزی حدود ۳۴ میلیون تومان درآمد دارند. مشکل ما این است که نظام پزشکی نمی‌خواهد سیستم خود را شفاف کند. وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال ۸۹، ۴۰ هزار میلیارد تومان در کشور بابت بهداشت و درمان هزینه شد، در حالی که می‌توانستیم این رقم را به ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش دهیم. عبدالرضا مصری، نماینده مجلس نیز گفت: با آنکه تعرفه‌ها را دولت مشخص می‌کند ولی در سه بیمارستان دولتی برای یک عمل مشخص سه هزینه متفاوت دریافت می‌شود.

میدان تنگ عمل

با تمام این حرف‌ها وقتی پای عمل می‌رسد، هیچ یک از مسئولان وظیفه مبارزه با زیر میزی را نمی‌پذیرند و هر یک این توپ را در زمین دیگری می‌اندازد. در حالی که علیرضا اولیایی‌منش درباره برخورد با زیرمیزی‌گیران به نمایندگی از وزارت بهداشت عنوان کرد که صنف این حوزه یعنی نظام پزشکی باید خودش کنترل حوزه‌اش را به دست بگیرد و خط اول برخورد نباید وزارت بهداشت باشد اما مصری نظارت را که امری حاکمیتی است، بر عهده وزارت بهداشت دانست. در نهایت شاید مردم از شنیدن این همه حرف‌های قشنگ با منطق و بی‌منطق لذت برده باشند اما نزدیک شدن این گفته‌ها به عمل، موضوعی است که جامعه چشم انتظار آن است.

نویسنده : زهرا چیذری 
منبع : روزنامه جوان
,


اشنا : با عرض سلام کلمه زیرمیزی که همه میگویند باید جمع شود وبا این اشخاص که این زیر میزی هارا دریافت میکنند برخورد میشود انگار به کسی که نماز میخواند می گوین باید نماز خود را ترک کند واین کار در کشورما امکان جلو گیری وبرخورد با این نو ادم ها امکان پذیر نیست چون مردم عادی نیستن که زیر میزی میگیرند بلکه افرادی هستند که در صدر گروه یا در سمت بالای اداری هستند با تشکر
رضا : در حالی که عزیزترین شخص زندگی ات روی تخت بیمارستان افتاده و دنیا برایت تیره و تار شده، روانه اتاق پزشک جراح می شوی، دلت می خواهد هر چه سریعتر بهبودی عزیزت را ببینی تا زندگی خود و خانواده ات عادی شود. اما خواسته و انتظار نابجای پزشک چون پتکی بر سرت فرو می آید. دکتر متخصص آن هم در بیمارستان دولتی... نه تنها شرایط تو را درک نمی کند، نه تنها انسانیت به خرج نمی دهد و مرهم درد نیست بلکه نمک بر زخم می پاشد. از خواسته خود مبنی بر دریافت مبلغی کلان صحبت می کند که تا فلان مبلغ را به حساب نریزی، خبری از جراحی شدن بیمار نیست! تو را در تنگنا قرار می دهد که بر سر جان عزیزت معامله کنی و این جاست که باید شاهد و نظاره گر پرپر شدن بيمارت باشی... و تو می مانی و فریاد این درد؛ آیا در جامعه فریادرسی است؟
اشنا : نه رضا جان کسی که ان بالا هست هیچ وقت زیر پای خود را نگاه نمیکند مریض هر جوری باشد بی پول یا اصلا بمیرد فقط پول پزشکانی هستند که خودشان از فقر بدبختی به جایی رسیده اند الان به خاطر پول همه چی رو فراموش کردن زندگی قبلی خودشان را به خاطر نمی اورند
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :