۱۳۹۴ چهارشنبه ۹ ارديبهشت  - 2015 4 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1097 کد مطلب: 1749  

ویدئو/ انقلاب 57 در سراب

نادر یگانه فعال ،بهنام مجتهدی و عادل ریاحی سه ضلع مثلث تولید فیلم راهیپمایی 57 سراب هستند.
۱۳۹۳ شنبه ۱۱ بهمن ساعت 17:11


سراب فردا و صدای سراب: سرانجام بعد از 36 سال وعده خبرنگار سابق و فعلی صدا و سیما در سراب ،فیلمی سه دقیقه ای از راهپیمایی اعتراضی مردم سراب در انقلاب 57 در دسترس رسانه ها قرارگرفت.
wHsO7

بهنام مجتهدی که کار تدوین و مرمت فیلم را برعهده داشت  گفت:از سال ۸۴ به عنوان مسئول کمیته اطلاع رسانی دهه فجر فعالیت دارم که بارها ستاد دهه فجر شهرستان سراب رتبه های برتر کشوری و استانی را کسب کرده است.

بخشی از وظیفه کمیته اطلاع رسانی ضمن انعکاس عملکرد فعالیتهای دهه فجر , تهیه آثار زمان انقلاب است که با تلاش های فراوان و با همکاری ناصر یگانه فعال که در آن زمان در سمعی بصری انقلاب پیشرو بودند افرادی که فیلم ها و عکس های آن دوران را در اختیار داشتند شناسایی شدند.

مجتهدی افزود: این فیلم برای اولین بار است که در یک رسانه جمعی منتشر میشود.

مسئول کمیته اطلاع رسانی دهه فجر شهرستان سراب خاطر نشان کرد: این فیلم به صورت صامت ضبط شده بود که به علت عدم نگه داری در شرایط مطلوب بخش عمده ای از فیلم نابود شده بود که قسمتهای باقیمانده با تلاشهای فروان و توسط دستگاه های آپارات صدا و سیما روی پرده, نمایش و دوباره فیلمبرداری شده است.

مجتهدی افزود: به طور متوسط برای تهیه هردقیقه از این فیلم ۱۰ روز زمان صرف شده است.

نماینده صداو سیما در سراب گفت: این فیلم توسط عادل ریاحی عکاس روزنامه و مطبوعات آن زمان فیلمبرداری شده که توسط نادر یگانه فعال تهیه و با همت بسیج هنرمندان سراب گردآوری شده و در اختیار بینندگان قرار گرفته است.

بهنام مجتهدی در پایان قول مساعد داد تا قسمتهای بعدی فیلم را که در دست بازسازی است بعد از تکمیل , جهت انتشار در اختیار رسانه ها قرار دهد.
گفتنی است بهنام مجتهدی عضو خانه عکاسان ایران و همکار خبری رسانه های دیداری و شنیداری و خبرگزاری هاست.وی همچنین دارای رتبه های برتر در جشنواره های مختلف ملی استانی و منطقه ای در رشته های هنری عکس،تئاتر،فیلم و گرافیک بوده گزارشگر تلویزیونی نیز می باشد.

**************************************************
نادر یگانه فعال که حدود 32 سال به عنوان رئیس ستاددهه فجر سراب فعالیت کرد گفت: فیلم مذکور برای اولین بار در سه دقیقه تقدیم مردم می شود و به امید خدا بخش های دیگر آن نیز به تدریج در اختیار رسانه ها قرارخواهد گرفت
این فعال عرصه رسانه ای که مدت زیادی را به عنوان خبرنگار صدا و سیما فعالیت کرد در بیان علت تاخیر 35 ساله در ارایه فیلم اظهارکرد: سیاست صدا و سیما استفاده از تصاویر جدید و استفاده نشده در این مورد است و علت اینکه به تدریج فیلم در اختیاررسانه ها قرارخواهد گرفت نیز در این راستاست.


عکاس و فیلمبردار انقلاب

QqHK1


نامش عادل است و فامیلی اش ریاحی  متولد۱۳۲۶ از شهرستان میاندو اب ،از ۱۵ سالگی با دوربین مانوس شده و عکاسی می کند.

این هنرمند ۶۵ ساله هنوز هم به عکاسی عشق می ورزد و در عکاسی کارون مشغول به فعالیت است.

او در بیان خاطرات خود از آن روزها می گوید: بنده عکاس روزنامه های اطلاعات و کیهان بودم و مرحوم اقای فیروز مظلومی نیز در ان زمان خبرنگار این روزنامه ها بود البته روبروی ساندویچی آگاهی عکاسی آروین داشتم مدتی هم با روزنامه ایندگان کار می کردم ولی از زمانی که هویت گردانندگان این روزنامه معلوم شد با خط قرمزی روی نام این روزنامه در تابلو خط زدم.

ریاحی با عنوان کردن اینکه هر لحظه و روز آن دوران با خاطرات شیرینی همراه بود در بیان برخی دیده های خود گفت: در روزی که خبر فرار شاه در شهر پیچید در خیابان سرلک تبریز بودم که مردم شادمان را روی کامیون ها با پلارکاردهایی به این مضمون که شاه رفت را دیدم بلافاصله تصمیم گرفتم به سراب بازگردم با اتوبوس راهی سراب شدم هوا تاریک شده بود گاراژ بصیری ان زمان که خواستیم پیاده شویم با مانع ارتشی ها روبرو شدیم باخبر شدیم که مردم در سراب با شنیدن خبر فرار شاه قصد زیر کشیدن مجسمه شاه را داشتند که ارتش مانع شده بود خلاصه اینکه راه های ورود به شهر مسدود شده بود.خواستیم از راه میانبر کوی شهید سلوکی  فعلی به شهر برویم اما انجا را هم مسدود کرده بودند گفته شد که ارتش تیراندازی هوایی می کرد در ان زمان سروان رضایی اهل فرکوش  فرمانده پادگان سراب بود.

احمد جباری دالان دار گاراژ ما را به داخل دفتر حمل و نقل برد و با توجه به شنیدن صدای تیراندازی پشت میز انجا با مسافران دیگر سنگر گرفتیم ،ناگهان احمد اقا  با سرو صدای فروان خود را به خیابان کشاند فکر کردیم گلوله ای به سمت ما امد اما متوجه شدیم وی با دیدن موش به خیابان دویده و بعد ها گفت که من از موش بیشتر از گلوله می ترسم.

به هرحال با یک جیب از طریق گلیک اباد به شهر امدیم.

 

این عکاس ادامه داد: واهمه و هراسی نداشته چرا که همه یک صدا بودند از تمام اقشار مردم و همه شعارشان این بود که رژیم شاه باید سرنگون شود.

وی افزود: از چه کسی باید می ترسیدم همه مردم باهم بودند و مخالف شاه.

 وی از حجت الاسلام و المسلمین هادی ملکوتی به نیکی یاد کرد و گفت: انصافا اقای ملکوتی ،مشوق او در کارهای عکس برداری اش بود.

ریاحی از ضبط فیلم ویدئویی سراب ۵۷ در ان دوران نیز گفت و اظهارداشت: فیلم سراب ۵۷ را که سخنرانی ان دوران اقای ملکوتی هم در ان است تحویل اقای یگانه داده است. 


 انقلابيون 1357 سراب : با سلام خدمت آقاي مجتهدي ويگانه ورياحي كه بعد از 32 سال توانستند انقلاب را در ذهن ما دوباره زنده كنند اميد است از انقلابيون وزحمت كشان بي نام نشان انقلاب در دهه فجر تجليل شود اللخصوص آقاي حاج كاظم اكبري وكربلايي محمدعلي يارا وحاج سيد صادق بني فاطمه و...كه از زحمت كشان انقلاب 57 بودند تجليل شودبا تقديم احترام انقلابيون 1357 سراب
مجيد : به خاطر دارم اون موقع من شش سالم بود كه با مادرم در تظاهرات شركت كردم و من گم شدم.و داشتم گريه مي كردم كه دو نفر برايم از مغازه بيسكويت خريدند و من در حالي كه داشتم خوراكي هايم را مي خوردم مادرم مرا پيدا كرد. ولي من سرگرم خوردت خوراكي ها بودم. وتوجهي به مادرم نداشتم.بعد ها مادرم به شوخي اين موضوع را مي گفت . خدا ايشان را بيامرزد او در سال 61 فوت كرد.
زهرا : سلام واقعا خسته نباشيد ميگم به اقاي مجتهدي و آقاي يگانه و آقاي رياحي خيلي خاطرات خوبي برا ما نسل جوان بود ولي اي كاش اسم مكان هاي تظاهرات هم گفته ميشد. با اين فيلم ياد آقاي رياحي هم افتادم كه چه عكسا از ما نگرفته ايشون سر كوچه ي ما بغل بانك سپه قديم عكاسي ميكردند كه همه ايشونو به اسم آروين ميشناختن نه آقاي رياحي از همين جا به ايشون خسته نباشيد ميگم و هر جا هستن اميدوارم موفق باشن. از تهيه كنندگان اين تله فيلم هم متشكرم
عارف : ضمن تشکرازاینکه خاطرات سال 57 را زنده کردید بنده وبرادرم نیز بودیم
بهنام : در فیلم حضور بهنام و نادر اقااظهرومن الشمس است
یعقوب : با تشکر از زحمات شما بزرگواران. کارهای آقای مجتهدی همیشه بهترین بوده و هست. ایشان واقعا از صمیم قلب برای شهرستان زحمت می کشند. البته این امر نیازمند حمایت مسئولین شهرستانی بوده و باید مسیر حرکت اینگونه افراد را هموارتر سازند نه اینکه با سنگ اندازی ها جلوی پیشرفت فرزندان پرتلاش و دلسوز سراب را پر غبار سازند. با تشکر از جناب آقای بهنام مجتهدی و مسئولین وبگاه های اطلاع رسانی شهرستان سراب
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :