۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۱ آذر  - 2015 12 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 312 کد مطلب: 2118  

استفاده از هورمون در پرورش مرغ‌ها باور غلط مردم است

تسنیم
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: در صورت تزریق هورمون به مرغ، قیمت تمام شده هر کیلو بیش از ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.
۱۳۹۴ پنج شنبه ۹ مهر ساعت 23:18

امیرحسین بهداد عصر امروز در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته دامپزشکی، با اشاره به اینکه تأمین بهداشت و امنیت غذایی وظایف اداره کل دامپزشکی است، افزود: مردم با اعتماد به آرم و نشان سازمان دامپزشکی نسبت به سلامت و حلال بودن محصولات دامی اعتماد می‌کنند.

وی بیماری‌های مشترک انسان و حیوانات را یادآور شد و گفت: بیماری‌هایی مثل تب مالت و هاری، خطرات زیادی در نمونه برداری از حیوانات برای همکاران ما به وجود می آورد که برای حفظ اعتماد مردم به مُهر و نماد این سازمان، اینگونه اقدامات ضروری است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه 114 هزار و 672 بازرسی در شش ماهه نخست امسال از اماکن عرضه محصولات دامی صورت گرفته است، تصریح کرد: در مدت مشابه سال 93، آمار بازدید، 65 هزار و 966 بوده است.

بهداد، از کشف و معدوم سازی 150 تن مواد خام غیر بهداشتی دامی خبر داد و افزود: در سال گذشته 21 تن کشف شد که با رشد 8 برابری مواجه بوده ایم.

وی ادامه داد: 51 هزار و 257 لاشه مرغ فاسد در شش ماهه امسال و 30 هزار و 913 لاشه نیز در شش ماهه نخست سال گذشته کشف و معدوم سازی شده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی، از درج کد رهگیری بر روی مرغ‌های تولید شده در کشتارگاه‌های استان خبر داد و ادامه داد: در این طرح که برای اولین بار در کشور به عنوان پایلوت اجرایی شده است، مردم می‌توانند با ارسال کد رهگیری به شماره 30008901 از محل و زمان ذبح مرغ‌ها اطمینان حاصل نمایند.

وی افزود: با این طرح، باقیمانده آنتی بیوتیک مرغ‌ها پایش شده و استفاده کنندگان بیش از حد مجاز این دارو در مرغ‌ها شناسایی و برخورد می‌شود.

بهداد با بیان اینکه تمام کشتارگاه‌های استان به پیش سرد کن مجهز می‌شوند، اظهار داشت: با اجرای طرح پیش سرد کن، عمق لاشه‌های مرغ قبل از خروج از کشتارگاه باید 4 درجه دما داشته باشد که با این اقدام ماندگاری و طعم مرغ بهتر خواهد شد و خون آبه آن کاهش خواهد یافت.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی از تشکیل 110 پرونده برای تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی در استان به‌خاطر عدم رعایت موارد بهداشتی خبر داد و افزود: در یکی از این موارد، یک همبرگرسازی 14 تن سنگدان فاسد را بصورت چرخ کرده در همبرگر استفاده می‌کرد که به مراجع قضایی معرفی شد.

وی با اشاره به اینکه اکنون آذربایجان شرقی دارای بیش از 7 میلیون واحد دامی است که رتبه سوم کشور را در این زمینه دارد، تصریح کرد: در زمینه تولیدات تخم مرغ، گوشت و عسل رتبه‌های دوم تا چهارم و در زمینه فعالیت بخش خصوصی رتبه یک کشوری را داریم ولی از نظر اعتبارات رتبه 31 کشور بودیم که در تلاش هستیم این رتبه را با توجه به رتبه‌های تولیدی ارتقا دهیم.

بهداد در ادامه با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در جامعه در مورد تزریق هورمون به مرغ‌های صنعتی، تصریح کرد: در صورت تزریق هورمون به مرغ، قیمت تمام شده هر کیلو بیش از 100 هزار تومان خواهد بود.

وی افزود: علت رشد سریع 35 تا 42 روزه مرغ‌ها، اصلاح ژنتیکی است که بر اساس تصور غلط برخی مردم نیز، جای آمپول بر روی بدن مرغ، محل تزریق واکسن است که تنها برای جلوگیری از بیماری مرغ‌ها استفاده می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی با اشاره به ممنوعیت فروش مرغ 2.5 کیلویی، خاطرنشان کرد: بهترین وزن مرغ خریداری شده، 1.8 کیلوگرم است که با افزایش وزن مرغ، احتمال ابتلا به بیماری افزایش می‌یابد که به همین دلیل از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود.

بهداد ادامه داد: هر چه وزن مرغ بیشتر شود، آنتی بیوتیک مصرفی برای جلوگیری از بیماری آن بیشتر است که به همین دلیل خرید اینگونه مرغ‌ها توصیه نمی‌شود.

انتهای پیام/همشهري : سلام طبق گفته خود مرغداران دولت خودش هورمون به آنها مي دهد تا زودتر به فروش برسند.
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :