۱۳۹۲ يکشنبه ۱۸ فروردين  - 2013 4 Sunday
بخش های جدید سراب فردا در سال جدید بخش های جدید سراب فردا در سال جدید
گفت اما نگفت/یک موضوع و چند موضع و بخش آگهی از بخش های جدید...
همدیگر را دوست داشته باشیم/جعفر محمدی همدیگر را دوست داشته باشیم/جعفر محمدی
بیایید نه به طور شعاری و برای خالی نبودن عریضه ، که به عنوان...
نظر ارشادی آیت الله العظمی ملکوتی به سراب فردا نظر ارشادی آیت الله العظمی ملکوتی به سراب فردا
آیت الله العظمی ملکوتی:با سلام و تحیت و مسالت مزید عزت .
امام جمعه محترم و پاسخ به سه پرسش کاربران سراب فردا امام جمعه محترم و پاسخ به سه پرسش کاربران سراب فردا
با تشکر از روحیه پاسخگری حجت الاسلام اکرمی امام جمعه محترم پ...
گفتگوی اختصاصی سراب فردا با نماینده سراب گفتگوی اختصاصی سراب فردا با نماینده سراب
خانم مهناز بهمنی نماینده مردم سراب در مجلس به سئوالات سرویس ...
صریح و صمیمی با امام جمعه سراب صریح و صمیمی با امام جمعه سراب
حجت الاسلام اکرمی، امام جمعه محترم سراب در بخش صریح و صمیمی ...
آرشیو خبر آمار بازدید: 69 کد مطلب: 501  

مردمان با فرهنگی نیستیم/زجر طبیعت در روز طبیعت

مردم ما ، هم می دانند که ریختن زباله در طبیعت چقدر مخرب است و چه کار زشتی است و هم بلد هستند که چگونه زباله ها را به سطل زباله بریزند، ولی وقتی برغم این آگاهی ، با بی مسؤولیتی تمام ، بعد از لذت بردن از طبیعت ، با زباله جوابش را می دهند ، باید به تلخی و شرمساری گفت که ما چندان هم مردم بافرهنگی نیستیم ؛ هر چند که عده ای از این بی پروا گویی و تعارف گریزی خوششان نیاید.
۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۵ فروردين ساعت 14:20

عصرایران ؛ جعفر محمدی - سیزده بدر که به روز طبیعت نیز شناخته می شود ، هر چند یکی از نمادها و آیین های تاریخی و فرهنگی ما ایرانیان است ، اما واقعیت تلخ و زننده این است که اکنون تبدیل به نشانه ای از فرهنگ نازل بخش قابل توجه ما ایرانیان شده است.

سال هاست که می گوییم "مردم با فرهنگ ایران" و از "فیهم" و "متمدن" بودن مردم مان سخن می گوییم و بدان می بالیم.
فرهنگ اما تنها کلمه ای برای خالی نبودن عریضه یا واژه ای برای اشاره به گذشته های تاریخی و آموزه های دینی و سپس پُز دادن نیست که نگاه کنید ما چه تاریخ پرشکوهی داریم و چه دین زیبایی! 
فرهنگ را می توان در عرصه های عینی دید و درباره اش قضاوت کرد:
مُشک آن است که ببوید       نه آن که عطار بگوید

کافی است در غروب 13 فروردین هر سال ، به مکان هایی که "مردم با فرهنگ ایران" در آنجاها ، سیزده شان را به در کرده اند سری بزنید تا ببینید مردم با فرهنگ ایران تا چه اندازه با فرهنگ هستند. 

تعارف نداریم و نمی خواهیم خودمان را گول بزنیم، آیا جز تلی از آشغال در جنگل ها ، مراتع ، ساحل ها و کوهپایه ها می بینید؟! این زباله ها را نه مریخی ها بر پهنه طبیعت ایران ریخته اند و نه پای استکبار جهانی در میان است ؛ ما مردم با فرهنگ این کار را کرده ایم ، همان هایی که به زیبایی از گذار به دموکراسی سخن می گوییم ، با معنویت تمام نماز اول وقت می خوانیم و با هیجان ، از سفرهایمان به خارج تعریف می کنیم که حتی سگ ها هم از چراغ قرمز عبور نمی کنند!
بعد هم از قوطی نوشابه گرفته تا پلاستیک و بقایای مواد غذایی را در اطراف جایی که از آن لذت برده ایم می ریزیم و خوشحال و خندان به خانه هایمان برمی گردیم که چه خوش گذشت! 
یک زمانی هست که کسی زباله ای در دل طبیعت می ریزد و نمی داند که چه جنایتی در حق طبیعت و نسل های آینده می کند. چنین کسی را حداکثر باید نادان نامید ولی وقتی که سال هاست آموزش داده می شود که زباله ها را بر طبیعت تحمیل نکنید چون 300 سال طول می کشد تا یک ظرف پلاستیکی تجزیه شود و به طبیعت بازگردد ، باز هم شاهد "گستردگی ملی زباله ریزی در طبیعت" هستیم چه باید بگوییم؟!

آیا واقعاً کار سخت و شگفت انگیزی است که هر خانواده ، کیسه زباله ای با خود ببرد و زائدات تفریحش را در آن بریزد و به سطل زباله منتقل کند؟! آیا این کار ساده تکنولوژی پیچیده ای می خواهد که بر اثر تحریم ها به آن دسترسی نداریم؟! 
مردم ما ، هم می دانند که ریختن زباله در طبیعت چقدر مخرب است و چه کار زشتی است و هم بلد هستند که چگونه زباله ها را به سطل زباله بریزند، ولی وقتی برغم این آگاهی ، با بی مسؤولیتی تمام ، بعد از لذت بردن از طبیعت ، با زباله جوابش را می دهند ، باید به تلخی و شرمساری گفت که ما چندان هم مردم بافرهنگی نیستیم ؛ هر چند که عده ای از این بی پروا گویی و تعارف گریزی خوششان نیاید.نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :