۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۴ شهريور  - 2013 9 Thursday
اشتغال زنان /طاهره همیز اشتغال زنان /طاهره همیز
در تاریخ اسلام زنان مسلمان خطیب بوده‌اند، حضرت زهرا(سلام‌الل...
آچیلان سفره(مطلبی در مورد ریش سفیدی)/حمید فرشی آچیلان سفره(مطلبی در مورد ریش سفیدی)/حمید فرشی
اگر اجازه دهیم تعدادی از افراد کار آمد و با نفوذ در میان مرد...
معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول
در ادامه معرفی سرمایه های خلاق و هنری شهرمان با حجت مبذول هن...
 گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید
دکتر پروانه علی اکبر زاده،متخصص قلب و عروق هم اکنون روزهای پ...
سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران
حجت الاسلام اکرمی به بخش دیگری از سئوال های کاربران و مخاطبا...
برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی
در حاشیه کلنگ زنی به دو طرح مهم شهرداری ،خیابان ابترمانده فر...
اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد... اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد...
اسماعیل با نیروهای گردان انصار به قربانگاه عشق رفتند.عملیات ...
آرشیو خبر آمار بازدید: 349 کد مطلب: 911  

ویژه نامه انتخاب شهردارمن/چهاردهمین کلیددار شهر کیست؟

*همه شهرداران انقلاب/گفتگو با محبوبترین شهردار شهر سراب*سامی امیر و رهبر شهرداران اسبق سراب چه گفتند؟و .....در انتخاب شهردارمن
۱۳۹۲ يکشنبه ۱۰ شهريور ساعت 08:48


همه شهرداران بعد از انقلاب*از این سیزده شهردار یکی در دل خاک ارمیده(اقای جوادی)و بقیه انها در مناصب مختلف مشغول یا بازنشسته شده اند ،اما پنجمی که شناخته شده ترین شهرداران سراب است اینک مجلس نشین شده و بر صندلی پرطرفدار بهارستان تکیه زده است*شورای چهارم شهر سراب در حالی آغاز به کار می کند که مهمترین و کلیدی ترین وظیفه خود را بایستی در همان ابتدای کار ایفا نماید پرواضح است که انتخاب شهردار اساسی ترین وظیفه شوراست و این شورا باید کلید شهر را به فردی بسپارد که عملکرد او بتواند به افزایش و حفظ اعتماد عمومی به شوراها بیانجامد.شهردار خوب از منظر مقام معظم رهبری:
**************************************************
سامی امیر شهرداری که شهردارانقلاب هم شد

سامی امیری شهردار سال 56 سراب بود که بعد از انقلاب نیز با چراغ سبز انقلابیون وقت شهر در سمت خود باقی ماند و در سال 61شهردار اهرشد و بعدها شهردار دماوند،ماهدشت کرج و در سال 75قائم مقام شهردار منطقه 1 تهران بود او اینک خودرا به شوخی شهردار زنجان معرفی می کند یعنی بازنشسته شده و شهردار خانه خود است.. 
او شهرداری را شغل نمی داند بلکه معتقد است که شهرداری عشق است و شهردار باید عاشق شهرخود باشد و شب و روز در خدمت مردم و شهروندان خود باشد.و در موعد افتتاح و پایان هر طرحی خود بیشتر از مردم لذت ببرد.

سامی امیری در بیان تجربیات خود گفت: در سال های قبل از انقلاب یولا سازمان بین المللی شهرداری های جهان او را که شهردار ابهر بود شهردارنمونه اعلام کرد.

وی گفت: در یولا آموزش می دهند که یک شهردار چگونه در شهر راه برود،چگونه صحبت کند، و به شهر چگونه نگاه کند.
در یولا به ما آموزش می دادند که زیر هرنامه ای را که امضا می کنید مسئول هستید و بدانید روزی باید پاسخگو باشید.؛به ما می گفتند اول بایستی شهردار شهر را بشناسد و سپس شهروند را وبعد از آن می تواند شهردار شود.

وی ادامه داد: اگر ازمن بخواهند شهردار شوم اول باید شهر را بشناسم و بعد ایده ال شهر را ترسیم و بعد قبول مسئولیت کنم که البته اکنون سنم اقتضا نمی دهد


کمال پیرموذن محبوب ترین شهردار شهرمن

اگر از هرشهروند سرابی سئوال شود که محبوبترین شهردار شهر خود را معرفی کند بی شک همه اشاره ها و نگاه ها به سمت کمال پیرموذن خواهد بود؛اردبیلی زاده جوانی که در نخستین تجربه کاری اش در شهرداری سراب خوش درخشید و شهر سراب را متحول کرد اگرچه در زمان و دوره کاری اش انتقاداتی گزنده نیز از او می شد اما گذشت زمان نشان داد که منتقدین او صرفا به دلیل برخی تعارضات شخصی از او گله دارند و بس
کمال پیرموذن نشان داد که خواستن توانستن است او با در اختیارقراردادن تمام وقت خود در خدمت شهر و مردم از یک سو و چانه زنی های اثرگذار با مقامات ارشد توانست سراب کهن را سیمایی نو ببخشد.

پیرموذن از خاطرات خود می گوید

فرصتی دست داد تا با این مجلس نشین دوره نهم گفتگویی دوستانه داشته باشیم او در بیان خاطره خود از سراب به خبرنگار سراب فردا گفت: زمانی که به دلیل اعتراضات برخی ساکنین کوی فرهنگیان و نزدیکی های بیمارستان که از ناراحتی فرزندان محصل خود در مواجه با قبرستان موسوم به مشهدلر سراب گله داشتندبا نظرخواهی از آیت الله ملکوتی  تصمیم به تخریب و مسطح کردن قبرستان و ایجاد خیابان گرفتم
 این موضوع موجب شکایت برخی منسوبین متوفی ها شد تا جائیکه انها به آیت الله حقی نماینده وقت سراب شکوه برده بودند

مرحوم آیت الله حقی با اقای قاضی پور نماینده اردبیل هم کمسیون بودند وی از اقای قاضی پور راجع به من سئوالهایی کرده بودند و ایام ماه رمضان بود که آیت الله حقی در منبرمسجد امیرالمومنین خطاب به مردم عنوان کرد که "ای مردم بروید شهردار جوان و اردبیلی خود را کمک کنید و مرده ها را ول کنید و به زنده ها بچسبید "با این سخنان قاطع روحیه من مضاعف شد و مصم تر از قبل شدم.

اما موضوع مرحوم غیبان گلیک ابادی

خوب به یاددارم که برای احداث خیابان شهید بهشتی فعلی و میدان خروجی شهر به تبریز مرحوم غیبان تمکین نمی کرد و حتی در ساختمان چند طبقه خود احشام و دام ها و نیز فرزندان خود را جمع کرده بود اما از انجایی که ما تعارفی با کسی نداشتیم و برای اجرای قانون اصرار می کردیم به محض مشاهده عزم جدی شهردار وی انجا را تخلیه کرد و بعدهاهم با اعطای دو قطعه زمین با او مصالحه انجام گرفت.

پیرموذن داشتن علاقه به کار و خدمت و نیز همکاری با مردم و شهروندان را از عوامل موفقیت یک شهردار می داند.

مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری

مرتضی موحد نیا،مدیرکل امور شهری  استانداری آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سراب فردا گفت: ازاعضاهای شوراهای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم و افرادی که بیشتر بر مسائل و مشکلات مردم واقفند انتظار می رود تا در انتخاب شهردار دقت کافی داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهردار منتخب باید متخصص در امور شهری باشد اظهارکرد: داشتن تخصص و دانش کافی در حوزه  مسائل شهری،مردم داری و اخلاق نیکو و تجربه از ملاک های یک شهردار موفق است


رهبر شهردار اسبق سراب

اگر بخواهیم از شهرداران مشهور قبل از انقلاب هم یادی کنیم به نام رهبر می رسیم اوابتدا دبیر تاریخ و جغرافی در دبیرستان سراب بود و سپس شهردار شهر شد؛ اینک بازنشسته شده و در تبریز در مغازه خود هرچندگاهی حاضر می شود.

رهبر در گفتگوبا سراب فردا گفت: بزرگترین افتخار طول دوره خدمتی اش کسب عنوان شهروند سراب توسط انجمن وقت شهرسراب می باشد.

او از سراب و مردم سراب به نیکی و خوبی یادکرد و بیان داشت:هنوز هم که هنوز است با سرابی ها بسیاری نشست و برخاست دارد و به سراب عشق می ورزد.
 
امام جمعه: در کارشوراها دخالتی نمی کنم

امام جمعه سراب گفت : انتخاب شهرداران ضعیف خیانت به مردم محسوب می شود به همین دلیل اعضای شورا باید در انتخاب شهردار مناسب تلاش کنند.

حجت الاسلام علی اکبراکرمی امام جمعه سراب در آئین تجلیل از شوراهای دوره سوم سراب گفت: انتخاب شوراهای اسلامی شهر و روستا درواقع تبلور و نمادی از مردم سالاری دینی و به مثابه حضور مستقیم مردم شهر و روستا در اداره جامعه خود است.

وی با تبریک به اعضای منتخب شورای چهارم اظهارکرد: انتخاب شهردار توانمند و خستگی ناپذیر از مهمترین وظایف شوراهای شهری است.

حجت الاسلام اکرمی تصریح کرد: چشمان تیزبین افکارعمومی نحوه انجام این وظیفه مهم و تاثیرگذار شوراها را رصد می کنند و اگر خدای ناکرده شهردار جدید ضعیف تر از قبلی باشد مردم ان را به مثابه خیانت تلقی خواهند کرد.

امام جمعه سراب ادامه داد: انتخاب شهردارتوانمند،قوی و کارامدتر خدمت شوراها به مردم خواهد بود.

حجت الاسلام اکرمی همچنین از زحمات و خدمات اعضای شورای سوم و شهردار فعلی سراب قدردانی کرد.
و اما مخاطبان سراب فردا چه نظری دارند:

بسم الله الرحمن الرحیم " میدان اجرای امروز فرد اجرایی می طلبد"

سعید یوسفی این روزها در همه کلان شهرها و شهرهای کوچک موضوع انتخاب شهردار و سپردن میدان اجرای شهر به او یکی از محورهای گفتگوی شهروندان است .فردی که قرار است مدیریت شهری را به عهده بگیرد .شهرداری یک نهاد بسیار مهم و تاثیرگذار در اداره شهر است و وظیفه شهرداری فقط وظیفه خدماتی و عمرانی نیست بلکه شهرداری یک نهاد اثرگذار است که تمام فرایندها و تعاملات اجتماعی شهر را در بر می گیرد . در یک نگاه کسی که می خواهد سکاندار مدیریت شهری شود باید مولفه های کلی مانند ، آگاهی، توانایی، داشتن قابلیت، تخصص، تدین و نگاه درست به مشکلات را داشته باشد است. اما این سئوال مطرح است که با توجه به وظایف پیچیده و متنوع شهردارى ها،شهرداری مثل شهردار سراب عزیز باید چه تخصص یا تخصص هایى داشته باشد؟ آیا باید متخصص فضاى سبز باشد یا داراى تخصص مرتبط با محیط زیست؟ مهندس عمران باشد یا معماری شهری بداند ، مهندس صنایع و یا کارشناس بهداشت محیط یا اقتصاددان باشد و یا جامعه شناس،کارشناس فرهنگی یا غیره ؟ همة اینها در مدیریت شهردارى مورد نیاز هست ولى آیا کسى پیدا مى شود که تمامى این تخصص ها را داشته باشد؟بدیهى است که پاسخ منفى است. پس باید چه تخصصى داشته باشد؟ آیا متخصصى پیدا مى شود همة آنهایى را که بیان شد در خود داشته باشد؟ اگر نمی توان چنین تخصصى را پیدا کرد،پس باید دنبال چه چیزى بود؟ اگر شهرساز نمیتوان بود، لیکن میتوان مدیریت شهرسازانه داشت؛ و اگر معمار نمیتوان بود،میتوان مدیریت معمارانه داشت. پس باید دنبال کسى گشت که اگر این تخصص ها را ندارد،قدرت مدیریت استفاده از آنها را داشته باشد.دوم اینکه شهردار کسى نیست که صرفاً مدیریت یک سازمان را برعهده داشته باشد و اگر ازعهدة این امر برآید، فرد مناسبى براى تصدى سازمان شهردارى است. بلکه شهردار کسى است که خود منتخب افراد منتخب مردم یک شهر است و مشروعیت اداره امور شهر را به واسطه رأیى که مردم به اعضاى منتخب خود در شهر مى دهند، به دست مى آورد.مدیریت شهرداری یک مدیریت خاص،متفاوت، پیچیده و چند بعدی است و شهردار باید تعاملات اجتماعی با بخش های جامعه را بداند، با مبانی اعتقادی و ایدئولوژی و اداری آشنا باشد و مولفه های اقتصادی را هم رعایت کند. بنابراین شهردار باید بتواند شهررا با مدیریت شورایى اداره کند. براى این امر، وى باید به این نوع مدیریت باور داشته باشد و نه تنها شهر را متناسب با دیدگاه و خواسته هاى نمایندگان مردم در شورا اداره کند، بلکه با همراهى و همفکرى شورا، امکان حضور مؤثر مردم را در ادارة امور شهر فراهم سازد، به گونه ا ى که شهر در اختیار مردم قرار گیرد وپروژه هاى عمرانى و فعالیت هاى خدماتى در پاسخ به نیازهاى واقعى مردم شهرتعریف و اجرا شوند.شهردار باید کسى باشد که هدف مدیریت شهرى را توسعه بداند، نه عمران و نه ارائه خدمات بیشتر.توسعه با مشارکت مردم امکانپذیر خواهد بود و توسعه با آگاهى و دانایى مردم نسبت به حقوق شان و تکالیف شان در قبال ادارة امور شهر محقق مى شود.شهردار منتخب شورا باید به مدیریت شهروند محور باور داشته باشد . یکی از نکاتی که شهردار باید به آن توجه اساسی داشته باشد موضوع نظارت و ارزشیابی با هدف ارتقاء بخشی و بهره وری برنامه ها و کنترل مداوم جریان امور است به عنوان مثال باید ببیند آیا از منابع به صورت بهینه استفاده شده است یا خیر؟یکی دیگر از وظایف شهردار ایجاد روش های جدید ، تامین استرات‍ژی ، تدوین و تصویب برنامه پنج ساله مبتنی بر اهداف توسعه شهر و اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز و برنامه پنجساله توسعه کشور است .بنابراین منتخبان شوراها باید دقت کنند ببیند چه کسی را برای اجرای امور انتخاب می کنند . شهردار باید قانون مدار ، دارای استقلال فکری ، منعطف در استفاده از ایده دیگران و دارای روحیه جهادی باشد . ساختن بر اساس توان موجود ، توان حل مشکلات ، قدرت تمرکز بر روی طرح ها ، قاطعیت در اجرا ، ابتکار عمل ، نظم محوری ، هماهنگی با سایر بخش ها ، مبری از نظریه آزمون و خطا و داشتن دیدگاه اقتصاد محور و حفظ ارزش ها و هنجارها از دیگر ویژگی های شهردار کارآمد و مطلوب است. به امید روزی که شهر سراب در سایه اقتدار مدیری کارآمد در تارک استان شهید پرور آذربایجان شرقی بدرخشد.انشاء الله


محبوب عاشری;کارشناس ارشد عمران و کارمند ارشد سابق شهرداری تهران : باسلام اعضاء محترم شورای اسلامی جدیدشهر باید نخست به حدود اختیارات خودشان درقانون شوراها واقف بوده واز پتانسیل های موجود بهره گیری نموده وفردی راکه در وحله اول راغب پذیرش این مسئولیت عظیم بوده ودر مرحله بعدی دارای تجربه مربوطه وآشنا به مراحل قانونی تهیه وتصویب واجرای طرحهای توسعه شهری وهمچنین دارابودن قاطعیت ومقاومت در مقابل سلایق وانتقادات مختلف وخلاقیت در زمینه های تولید وکسب درآمد از طریق اجرای طرحهای نوسازی ودرآمدزا ومتحول کننده منظر وسیمای شهری ودارابودن نگرش ونظر بلند وفراگیر در اداره امور شهر ودانش وتجربه طرحهای نوین با الهام از طرحهای شهرهای بزرگ داخل وخارج از کشور راداشته باشد انتخاب نمایند

زهرا محمود زاده: سلام لازم است اشاره كنم كه شهردار خوب را شورای خوب میتواندانتخاب كند. اگر مقدمات لازم برای تشكیل شورای خوب طی شده باشد محصول كار همانا شهردار كارآمد و اثرگذار است. حال سؤال این است كه آن مقدمات لازم كدامند؟برای رسیدن به نظام مدیریت شهری كارآمدو مؤثر، به رقابت سالم بین احزاب در شهرهایا كلان شهرها نیاز است. نتیجه سالم سازی رقابت بین احزاب شركت كننده برای اداره شهر، از طریق شورای شهردرواقع بهتر شدن كیفیت زندگی مردم است. احزاب واقعی و نهادینه شده، دارای برنامه اند و در صورت پیروزی در هر انتخاباتی به طور جدی پیگیر اجرای برنامه خود هستند و از آنجا كه می خواهند در دوره های بعدی هم حضور داشته باشند، رضایتمندی و ارتقای كیفیت زندگی شهروندان را در اولویت برنامه های خود قرار می دهند. در این زمینه به عنوان نمونه، اشاره به یكی از شعارهای دولت بلر در ابتدای انتخابات دوره های گذشته انگلستان بسیار روشن كننده است. از جمله شعارهای دولت بلر در زمان انتخابات مجانی كردن همه موزه های دولتی در انگلستان بود. توجه كنید كه موزه های اروپا دارای جاذبه های گردشگری بالایی است و از طرف دیگر سهم جدی و عمده ا ی از درآمد شهروندان وسبد هزینه خانوارها صرف دیدار از موزه ها می شود. به عبارت دیگر،حجم عمده ا ی از درآمد دولت از این طریق تأمین می گردد. در نگاه اول چنین مینماید كه این حزب با دادن این شعار و اجرایی كردن آن منابع درآمدی دولت را كاهش داده است، در حالی كه با این اقدام سیل گردشگران از دیگر شهرها و كشورهای اروپایی به شهرهای انگلستان روانه شده است. به خصوص در پی این برنامه، لندن به میزان زیادی از پاریس در جلب گردشگر پیشی گرفته است. لذا لازم است توجه شود كه شورای شهر و شهردار موفق و خوب معادله و رقابت انتخاباتی را بایستی در خدمت بهتر شدن كیفیت زندگی شهروندان و ارتقای زندگی شهروندی قرار دهند. اگر چنین فضایی شكل گرفت،آن گاه از آنجا كه شورا وابسته به برنامه حزب است، ناچار است كه به صورت كارشناسی، بابرنامه و تخصصی فعالیت كند و شهرداری را با این ویژگی ها برگزیند. در آن حالت دیگر، احزاب یك شبه وجود نخواهندداشت. به علاوه، در صورتی كه رقابت سالم و شفاف باشد، احزاب مجبورند كه خواسته های مردم را از لایحه های پایین استخراج كنند ومدیر شهر و شهردار را در پاسخ به آن ملزم سازند. 
جعفر :شهردار نه فردی سیاس است نه جناحی شهردار مجری است تمام عیار که باید تمام هزینه های اجرایی وخدماتی شهر را از جیب مردم شهر تامین وهزینه نماید وشورای شهر نیز ناظر این در آمد وهزینه ها با شد وبه دقت مواظب باشد که بودجه ای که برای اجرای برنامه های شهرداری تنظیم کرده است در محل خود هزینه شود حال ببینیم چه کسی توانایی انرا دارد که همه هزینه ها را راسا از مردم وشهروندان ان شهر تامین وبه درستی هزینه نمایید کاندیدا توری خود را برای تصدی شهرداری اعلام کند با لحاظ چنین شرایطی کمتر کسی خود را در معرض تاخت وتاز مردم قرار میدهد چون عادت ما گوشت نداده کوفته درخواست نکردن است . اما شورای پرتوان ومردمی میتواند قسمت اعظمی از ضربات وارئه به بدنه شهرداری را تحمل وپاسخ گوباشد به عبارتی شورای شهر میتواند زمینه های درامدی شهرداری را با تعامل با شروندان ومردم مهیا وشهرداری نیز در ارایه خدماتش موفق باشد جایگاه شهردار همانند جایگاه سایر مدیران نیست بودجه انها از منابع دولتی تامین وبه راحتی در اختیارش قرار میگیرد ولی شهرداری اینطور نیست وبرعکس درخواستها متنوع همه ما از بدو تولد تا مرگمان با شهرداری سروکار داریم وانتظاراتمان انبوه است ولی ماچه میکنیم شهردار بای متحمل این همه مشکلات باشد شهردار باید مردمی باشد ومردمانش حامی اوباشند شهردار نباید با ساز هریک از اعضای شورای شهر برقصد تصمیمگیری قوی داشته باشد وتصمیم خود را در شورای شهر به اثبات برساند کاردان مدیر ومدبر باشد فنی واقتصادی باشد اشنایی کامل با قوانین ومقررات شهری ومدیریت یک پارچه شهری داشته باشد هیچ لغزشی به خود راه ندهد ومسایل شرعی را مراعات کند چون سکان شهرداری در دستان
اوست 
مهدی مستفید : شهردار باید دارای مدیریت قوی باشد ولی با توجه به این که شهردار در هر حال مجری مصوبات شوراست شورا باید برنامه مدون و توسعه گرای مبتنی بر منطق را تهیه و به وسیله شهردار آن را اجرا کند به نظر من تهیه چشم انداز بلند مدت و برنامه چهار ساله توسعه جامع شهری اولین کاری است که باید شورا انجام دهد. در پاسخ به سایر دوستان هم باید عرض کنم شرط اصلی شجاعت و مدیریت شهردار است و سیاسی و عملگرا بودن شهردار فرع بر آن زهرا خانم هم توجه داشته باشند که در گفتمان سیاست ستیز و ضد تحزبی کشور ما سخن از فعالیت حزبی به رویا می ماند


جعفر اعتمادي : شهر زيباي سراب است و سراي عاشقان مي زند بوسه به خاك پاك پاي ميهمان دشتهايش سبز پوش و رودهايش پر خروش مردمانش سخت كوش و باوقار ومهربان شهر علامه اميني ؛شاه قاسم؛شهرعلم مهدعرفان و تمدن مفخر ايرانيان
حميد : با سلام به خمت همشهريان عزيز.وخدمت شهرداراسبق دلسوز واقعي سراب كمال الدين پيرموذن. اميدوارم درتمام مراحل زندگي موفق باشد.وسلامتي براي چنين عزيزاني كه هر جا باشند با دلسوزي كامل كرده اند.اميدوارم شاهد شهرداراني مثل پيرموذن باشيم.اگر در آن برهه پير موذن چند سال اضافه ميماند الان. بماتب بيشتر از اين آبادتر ميشد. وسراب را حدودي از بافت روستاي در آورد.اميدواريم باز نصيب آن شود روزي باز پيرموذن در شهر سراب به عنوان فرماندار ويابهتر از آن استاندار آذربايجانباشد وبه اين خطه ككمك كند.
زماني : بنام خدا با نظر آقاي سعيد يوسفي موافقم
ر .س : خواشمند است شوراهاي محترم در انتخاب شهردار جديد كه تاثير زيادي در توسعه واباداني شهرمان داردكمال دقت راانجام داده وبدانند مردم اگاه وفهيم سراب با حساسسيت ويژه اي اين امر راپي گيري ميكنند واين كار دركارنامه شوراهاي محترم ثبت خواهد گشت .
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :