۱۳۹۴ شنبه ۵ ارديبهشت  - 2015 4 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 715 کد مطلب: 936  

نیاز به کدام استاندار

۱۳۹۲ جمعه ۲۲ شهريور ساعت 15:20

به کدام استاندار نیاز داریم؟
سعید یوسفی (سراب یار)
کارشناس ارشد حقوق بین الملل
با گذشت چند هفته از آغاز بکار دولت تدبیر و امید ، اکنون موضوع انتخاب استانداران مهمترین گزینش دولت به شمار می آید .
از این رو تب و تاب گمانه زنی درباره انتخاب استانداران که نماینده عالی دولت در همه امور اجرایی استان ها به شمار می آیند محور اصلی گفتگوهای جمعی و رسانه ای شده است .
استان آذربایجان شرقی هم از این قاعده استثنا نیست و فعالان و گروه های سیاسی مختلف هر یک با نگاه و اهرم هایی که دارند به ان می پردازند و می خواهند استاندار نزدیکترین گزینه به منش سیاسی و فکری آنان باشد .
بیشتر کسانی که به این موضوع پرداخته اند حول مصداق گشته اند و کمتر به نیازمندی های استان با توجه به شاخص های ان توجه کرده اند.
اگر ما نگاه اصولی به مقوله توسعه استان بیاندازیم خواهیم دید با وجود تلاش هایی که در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای رشد و توسعه اذربایجان شرقی صورت گرفته است هنوز برخی کاستی ها مانند پایین بودن درآمد سرانه مردم منطقه و کمتر بودن میانگین سرمایه گذاری دولت در بخش صنعت بر چهره استان خودنمایی می کند که حضور استاندار قوی و کارآمد می تواند تا حد قابل ملاحظه ای این  چالش را به فرصت تبدیل کند .
آذربایجان شرقی به لحاظ طبیعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی نقش موثری را در توسعه کشور داراست و شاهد این هستیم که با وجود همه کاستی ها این استان توانسته است در صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه گذاری خارجی  خیلی از استان های دیگر موفق عمل کند .
این استان با بیش از 45650 کیلومتر مربع مساحت و 3724620 نفر جمعیت 96/4 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است و متوسط رشد سالانه آن 66/0 درصد است و درصد باسوادی در آن 1/82درصد و نرخ بیکاری 5/12 درصد است .
آذربایجان شرقی سال های گذشته  در بخش صنعت رتبه اول كشور در صدور جواز تاسیس واحد های صنعتی، رتبه اول كشور در استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ، رتبه اول كشور در پرداخت تسهیلات مربوط به صندوق توسعه ملی، رتبه دوم استان در تحقق تعهدات اشتغال، رتبه اول كشور در تولید میلگرد،كنسانتره مس و كفش و چرم و دربخش معدن رتبه اول كشور در میزان ذخایر شناخته شده معدنی رتبه دوم كشور در تعداد معادن كشف شده و در بخش بازرگانی خارجی رتبه اول كشور در جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت،معدن و تجارت و رتبه اول كشور در صادرات بخش خصوصی را آز آن خود ساخته است.بیان این آمار برای این بود که بدانیم در انتخاب استاندار آذربایجان شرقی باید به چه مولفه هایی توجه کنیم .
وزیر کشور چندی پیش درباره شاخص های انتخاب استانداران به چند مولفه مهم مانند " رضایت مردمی " ، " تعامل با مسئولان " ، " ارزیابی عملکرد و تعامل با مردم منطقه " اشاره کرد . اینک باید دید رضایت مردمی در چه شاخص هایی نهفته است .
مهمترین شاخصی که در جهت کسب رضایت مردمی  باید مورد توجه قرار بگیرد موضوع بومی بودن است .درست است که کارآمدی در بسیاری موارد ارجح بر بومی بودن است اما یک استاندار بومی با فرهنگ ، زبان ، آداب و رسوم منطقه ، کمبودها ، مشکلات ، نیازها و زیرساخت های استان بهترآشناست و در استفاده از نیروهای بومی و متعهد به علت شناخت فضای سیاسی و فرهنگی استان و بهره مندی از نظرات آنان موفق تر از استاندار غیر بومی خواهد بود .
استاندار بومی شاخص های عمومی استان را بهتر می شناسد و بسیار راحت تر می تواند با مسئولان استان تعامل برقرار کند و در استانی مانند آذربایجان شرقی که در مسیر توسعه قرار دارد بومی بودن استاندار می تواند اراده مردم را در تحقق شعار حماسه اقتصادی مانند حماسه سیاسی دو چندان کند .
با این وجود در انتخاب مدیر بومی نباید کارآمدی و شایسته سالاری را نادیده بگیریم .خوشبختانه در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره مدیریت عالی استان جز در یک دوره به دست نیروهای بومی بوده است و این موجب غرور ملی و منطقه بوده است .
یکی از اشکالات انتخاب مدیر غیر بومی این است که مدیر غیربومی به دلیل زودگذر بودن دوران مدیریت و تداوم روند موجود اهل آزمون و خطا نمی شود و خویشتن را مشغول تحول یا اصلاح امور نمی‌کند چون معتقد است که وضع موجود بهترین وضع ممکن و مطلوب است برای همین مماشات، سازش با وضع موجود برای بقا و استمرار مدیریت از اهداف مهم او به  حساب می‌آید.درمقابل
استاندار بومی ظرفیت های استان را بخوبی می شناسد و انگیزه بیشتری هم در میان سرمایه داران محلی برای ریسک پذیری و ضمانت اصل سرمایه ایجاد می کند .
شاخص دیگر کسب رضایت مردم است .رضایت مردمی در اثر تعامل خوب استاندار بامردم ، انتخاب مدیران کارآمد در سطح فرمانداری ها و بخشداری ها و ادارات کل و... محقق می شود از این رو باید به این مولفه یعنی رضایت مردمی توجه فراوانی نمود .
همچنین آذربایجان شرقی استانی تاثیرگذار در معادلات سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی کشور است بنابراین باید استاندار آن در سطح ملی باشدو سابقه وزارت یا معاونت وزارت را در کارنامه خود داشته باشد تا بتواند تصمیم گیری های کلان را به خوبی انجام دهد و با مسئولان محلی و شخصیت دینی و اصحاب رسانه به عنوان پل ارتباطی با مردم و کسانی که صاحب پایگاه اجتماعی هستند تعامل خوبی برقرار کند . استاندار باید به لحاظ شخصیتی انتقادپذیر و جذب کننده باشد نه طرد کننده و توانایی چانه زنی بالایی داشته باشد و بتواند با لایه های قدرت سیاسی کشور ارتباط خوبی برقرار کند .در این صورت استاندار می تواند تعامل خوبی با مسئولان محلی و ملی برقرار کند و موجب همگرایی و توسعه استان شود .
از آنجا که استاندار نقش کلیدی در توسعه استان دارد باید تلاش کند با تقویت دستگاه های نظارتی در استان بر عملکرد مدیران در سطوح مختلف با هدف افزایش رضایتمندی مردم و ارائه خدمات بهتر به آنان نظارت بهینه داشته باشد . باید عملکرد خود و مدیرانش را از طریق رسانه های ارتباط جمعی با مردم در میان بگذارد .
در یک نگاه کلی استاندار آذربایجان شرقی باید فرصت ها و تهدیدهای حوزه کاری خود و ظرفیت های اقتصادی استان را خوب بشناسد و با جغرافیای استان در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی اشنایی کافی داشته باشد .دنبال این باشد تا جایگاه استان را از طریق توسعه سخت افزاری و نرم افزاری ارتقاء ببخشد و تلاش کند بودجه مناسبی را جذب و بهینه هزینه کند . در حوزه های امنیتی با توجه به همجواری با کشور همسایه یعنی آذربایجان ، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان  مدیران کارآمدی را انتخاب کند و در مسایل محلی و بومی به نظرات کارشناسان توجه اساسی کند .در گزینش فرمانداران و بخشداران حساسیت های منطقه ای را لحاظ کند . باید با استان های همجوار ارتباط مناسبی برقرار کند و ظرفیت های خوب استان را برای توسعه گردشگری و اقتصادی و جلب سرمایه به آنان  معرفی نماید .بر منابع آبی و خاکی نظارت کافی داشته باشد و بر قانون و آیین نامه ها اشراف داشته باشد و جایگاه استان را در ژئوپولوتیک کشور بداند . او در یک کلام باید ولایت پذیر ، پاک دست ، قانون گرا ، مردم دارد و فردگرای مثبت باشد و زمینه رشد افراد مستعد را فراهم کند و با کادرسازی به فکر فردای استان باشد .استاندار باید برنامه نگر و کلان محور باشدو از جزئی نگری و بخشی نگری پرهیز کند .


قارداش : سلام-این استاندارهائی که میفرمائیدهیچکدام توانمند وشجاع نبودندآذربایجان در مهاجرت اول در درآمد سرانه نصف کشوری استاندار باید مثل ابوذر باشد مثل شیخ محمد خیابانی باشد ...
فدات بشم : پس چراتا حالا استاندارن 8 سال پیش چنین شرایطی را نداشتند؟
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :